Zapraszamy do śledzenia galerii zdjęć na Facebooku, ponieważ ze względu na możliwości serwera nie możemy ich publikować na stronie przedszkola.

„Kochamy kwiaty”

            Od października w grupie „Motylki” realizowana jest innowacja pedagogiczna „Kochamy Kwiaty”. Celem programu jest poznanie zawodu florysty, rozwijanie kreatywności dzieci oraz uwrażliwienie ich na piękno przyrody.   Tematykę dostosowano do pór roku oraz kalendarza świąt i uroczystości. Zaplanowane zajęcia florystyczne przenoszą dzieci w niezwykły świat kwiatów i wartości estetycznych. Natomiast dla wychowawczyni stanowią wyjątkową okazję połączenia pasji z pracą zawodową.

            Podczas pierwszych zajęć przedszkolaki wykonały piękne kwiatowe kompozycje w naczyniu.  Dzieci poznały właściwości gąbki florystycznej do kwiatów ciętych, dowiedziały się jak należy prawidłowo ją namoczyć, aby zachować świeżość kwiatów. W kompozycjach dominowały dalie – niekwestionowane królowe jesiennych ogrodów. Udział w zajęciach florystycznych był dla dzieci doskonałą okazją do zdobycia nowych doświadczeń oraz rozwijania zdolności manualnych i artystycznych.

 „Małe czerwone jabłuszko”

            Słowa tej piosenki towarzyszyły dzieciom z grupy „Motylki” podczas zabaw i zajęć
o owocach. Sześciolatki wzbogaciły wiedzę na temat owoców krajowych i  egzotycznych.  Dzieci wypowiadały się na temat spożywania owoców oraz ich  znaczenia dla prawidłowego rozwoju i budowania odporności organizmu. Wykorzystując przyniesione owoce uczyły się je klasyfikować, liczyć i porównywać liczebność zbiorów. Największą radość sprawiły dzieciom zabawy badawcze polegające na rozpoznawaniu owoców za pomocą różnych zmysłów. Zdobytą wiedzę o owocach przedszkolaki wykorzystały podczas rozwiązywania zagadek oraz wykonywania prac plastycznych.

Zdjęcia są dostępne w galerii na FB.

„Kto soki pije, ten długo żyje”

            Pod takim hasłem w grupie „Motylki’ odbyły się warsztaty kulinarne z panią dietetyk Katarzyną Mraczek – mamą Juliana. Celem spotkania było kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych wśród dzieci. Omawiając zasady zdrowego odżywiania się pani Kasia przedstawiła Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży.  Podczas rozmowy przedszkolaki wykazały się duża wiedzą na temat znaczenia warzyw i owoców dla naszego zdrowia. Pod okiem specjalisty sześciolatki miały możliwość samodzielnie skomponować  i zrobić sok za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej. Wkładanie kawałków owoców do wyciskarki i obserwowanie jak wypływa sok to dla dzieci świetna zabawa. Podczas degustacji okazało się, że świeżo wyciskane soki to nie tylko duża ilość składników odżywczych, ale mnóstwo słodkiego smaku. Szanując wybory i upodobania przedszkolaków pani dietetyk zachęcała dzieci do próbowania i poznawania nowych smaków.

            Na zakończenie spotkania  każde dziecko otrzymało Dyplom ukończenia kursu wyciskania zdrowych soków. W imieniu wszystkich dzieci Julek podziękował swojej mamie za  ciekawe zajęcia i wręczył bukiecik jesiennych kwiatków.

„Na straganie w dzień targowy”

            Dzieci z grupy „Motylki” bardzo dużo wiedzą już na temat znaczenia warzyw i owoców dla naszego zdrowia, więc tym razem podjęły się  aktorskiego wyzwania i zaprezentowały inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Podczas recytacji wiersza z podziałem na role dzieci stosowały odpowiednią modulację głosu oraz starały się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym. Wcielając się w role zarówno rozsądnej kapusty, miłej cebulki jak i  niesympatycznego buraka wszyscy wspaniale przedstawili różne stany emocjonalne towarzyszące warzywom podczas kłótni na straganie.  Wiersz Jana Brzechwy zainspirował dzieci do zorganizowania w sali kącika tematycznego do zabawy „W sklep”.  Oprócz świeżych warzyw nasz sklep został wyposażony w kasę oraz wagę szalkową z odważnikami, która umożliwiła określanie i porównywanie ciężaru warzyw. Wykorzystując w zabawie imitacje polskich banknotów i monet dzieci doskonaliły umiejętność liczenia oraz wydawania reszty.

Miło było obserwować zgodnie bawiące się dzieci, którym czekanie w kolejce do kasy nie sprawiało żadnego problemu. Pamiętając o zwrotach grzecznościowych przedszkolaki nie szczędziły sobie uprzejmości 🙂

Zapraszamy do galerii na Facebooku.

Więcej zdjęć w galerii na FB.