Kwiecień miesiącem świadomości autyzmu.

Miesiąc kwiecień w Przedszkolu Samorządowym „Akademia Przedszkolaka” z oddziałami integracyjnymi w Wysiołku Luborzycki upłynął pod hasłem Autyzmu.

W tym roku po raz pierwszy 13 grup dzieci ( Wiewiórki, Liski, Króliczki, Pszczółki, Biedronki, Sówki, Motylki, Żółwiki, Niedźwiadki, Jeżyki, Żabki, Delfinki i Niedźwiadki) z  naszego przedszkola wzięło udział w ogólnopolskich Niebieskich Igrzyskach, organizowanych przez Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. To wyjątkowa inicjatywa, która ma miejsce w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

W przedszkolu udało się zorganizować zawody sportowe dla przedszkolaków. Zmagania poszczególnych grup rozpoczynał hymn Niebieskich Igrzysk. Konkurencji było sporo np. przejście po dyskach sensorycznych, przejście po drabince, przejście na szczudłach, przejście po linie. Na znak zrozumienia i wsparcia, akceptacji osób z autyzmem, wszystkie dzieci ubrane były na niebiesko. Niebieskie Igrzyska pokazały, że każdy może być sportowcem i każdy może osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Dodatkowo konkurencje drużynowe służyły integracji oraz rozwijaniu i wzmacnianiu więzi. Na zakończenie zajęć sportowych każde dziecko otrzymało pamiątkowy medal.

Ponadto w przedszkolu została przeprowadzona część warsztatowa, która miała na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby osób ze spektrum oraz zapoznanie ich ze specyfiką odbioru rzeczywistości i zmysłów przez takie osoby.

Niebieskie Igrzyska są doskonałą okazją do promowania tolerancji, zrozumienia i empatii wobec osób z autyzmem.

Fotorelacja dostępna pod podanymi linkami:

Część sportowa 

Część teoretyczna

Skip to content